Szent Miklós tetteiről eleinte szerepjátékok formájában emlékeztek meg, és fiatal diákok alakították őt. Később ezt a szerepet a felnőttek vették át, és ebből alakult ki az a szokás, hogy a Mikulásnak elnevezett személy házról házra járva megjutalmazta a gyermekeket.
A legenda szerint Szent Miklós városában élt egy öregember, aki nem tudta férjhez adni a három lányát, mert annyira szegények voltak. A püspök elhatározta, hogy segít rajtuk, de mindezt titokban. Egyik éjjel egy-egy arannyal teli erszényt helyezett az öregember ablakába.
A püspököt adományozásaiért elnevezték Noel Baba-nak, ami Ajándékozó Apát jelent. Ez annak a keresztény hagyománynak az alapja, amikor a szülők az ablakba tetetik a gyerekeik kitisztított csizmáját, hogy reggelre ott találják a Mikulás ajándékát, például szaloncukrot, gyümölcsöket, kisebb édességeket.
A keresztény hagyomány szerint virgáccsal ütött azoknak a kezére, akik letértek a hit útjáról. Innen ered a szokás, hogy a rossz gyerekek virgácsot kapnak a csizmájukba.
A december 6-ai ajándékozás szokása a 19. században érkezett hazánkba. A mai gyerekek már abban hisznek, hogy az Északi-sarkon vagy Lappföldön élő Mikulás a rénszarvasok által húzott szán segítségével járja be a világot, megajándékozva a jó gyerekeket.
Manapság erre a történetre alapozva a szülők gyakran öltöznek be Mikulásnak, így a kisgyerekek személyesen is találkozhatnak vele. Webáruházunkban minden szükséges kelléket megtalálsz ehhez a télapó pocaktól kezdve, a puttonyon át a teljes Mikulás jelmezig.